Категорија Рецепти

heljda-bravo-6

Каша од сурова хељда

Рецепт и фотографии: sitnoseckano.com За каша од сурова хељда не ви треба строг рецепт. Откако ќе отстои во вода, избл

Повеќе
kozinjak so seme od afion (2)

Козињак со семе од афион

Рецепт и фотографии: grandadscookbook.blogspot.mk Мек, благ козињак со кремаст фил од семе од афион. Секогаш го јадеме за В

Повеќе
brownie-pie-8

Брауни пита

Рецепт и фотографии: sitnoseckano.com Тесто за пита 2 шољи брашно (од кои 1 – 2 лажици пченкарно, а останатото сенаменс

Повеќе
kolach od jagodi (2)

Колач со јагоди

Рецепт и фотографии: garlickygirl.wordpress.com Премногу лесен колач, вкусен и толку сочен (дури и по 4 денови!) кој одличн

Повеќе
mini-kafe-palacinki-22

Мини кафе палачинки

Рецепт и фотографии: sezahrana.mk Меки и сочни, со неодолива арома која суптилно потсетува на кафе. Ако зборуваме з

Повеќе
vasina torta  (1)

Васина Торта

Рецепт и фотографии: grandadscookbook.blogspot.mk Една од омилените тори кај нас дома. Не е многу лесна за правење, но сека

Повеќе
domashni kiflichki (2)

Домашни кифлички

Рецепт и фотографии: garlickygirl.wordpress.com Состојки: 800 грама + уште по потреба брашно 2 лажици сол 1 пакетче сув квасе

Повеќе
ednostavno chokoladno kolache (1)

Едноставно чоколадно колаче

Рецепт и фотографии: sitnoseckano.com Ова е едно од оние колачи кои лесно се прават во последен момент, кога ќе сфати

Повеќе
mafini (1)

Чоколадни мафини

Рецепт и фотографии: grandadscookbook.blogspot.mk Прекрасното време ме инспирира да ги направам овие чоколадни мафини. Во

Повеќе
tursko pide  (1)

Турско пиде

Рецепт и фотографии: garlickygirl.wordpress.com Турската кујна има навистина посебно место во моето срце. Сите тие турск

Повеќе